HIGIENA INTYMNA

Termin „higiena intymna” oznacza zazwyczaj higienę okolic krocza i pachwin oraz sromu, a także dezodorację. Konieczność specjalnej higieny okolic odbytu, narządów płciowych zewnętrznych oraz pachwin wynika ze zjawisk fizjologicznych, które zachodzą w tych okolicach: oddawania stolca i moczu, miesiączek, wydzielin śluzówek narządów rodnych kobiecych i męskich oraz intensywnej działalności gruczołów potowych zwykłych i apokrynowych (o czym wspomniano w rozdz. „Z punktu widzenia biologii”). Ostatnie zjawisko dotyczy, oczywiście, także pach.
W stanie zdrowia, przy uregulowanych funkcjach jelit, oddaje się stolec raz dziennie Pora oddawania stolca jest kwestią przyzwyczajenia. Najlepiej wypróżniać się wieczorem, przed kąpielą, albo rano, od razu po opuszczeniu łóżka. W obu przypadkach kąpiel całego ciała pozwala równocześnie doprowadzić okolicę odbytu do zupełnej czystości (i suchości!). Kąpiel ogólna wieczorem i pełne obmycie całego ciała rano pozwala także 2 razy dziennie na dokładne umycie narządów płciowych zewnętrznych. Ale dziewczęta należy przyuczać, aby – podobnie jak dojrzałe kobiety – obmywały dodatkowo okolicę sromu w połowie dnia. Natomiast jakiekolwiek irygacje i płukania pochwy są u zdrowych kobiet całkowicie ibędne, a nawet mogą być szkodliwe, gdyż zakłócają biologiczne samooczyszczanie się pochwy. Tak więc podmywanie się powinno polegać.

Anastazja Maciejowska

Witaj na moim blogu modowym! Od dawna moda to moja pasja, chcę aby była tez sposobem na życie, dlatego założyłam tego bloga. Mam nadzieję, że moje wpisy Ci się spodobają i zostaniesz czytelnikiem na dłużej. Zapraszam gorąco do dyskusji w komentarzach i likowania na fb ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *