SYLWETKA, FIGURA, POSTAWA

Jak wspomniano, rozwój fizyczny dziewcząt i chłopców przebiega niezupełnie równolegle. Dziewczęta w pewnym okresie, mianowicie pomiędzy 12 a 14 rokiem życia (w przybliżeniu), rosną szybciej od swoich rówieśników chłopców, tzn. roczny przyrost długości ich ciała jest w tym okresie szczególnie duży i wynosi 4,5-5,5 cm rocznie. W tym czasie dziewczęta doganiają wzrostem chłopców, a nawet ich przeganiają. Około 15 roku życia tempo wzrostu dziewcząt wydatnie maleje do 1-2 cm rocznie, po czym około 17 roku życia stabilizuje się u większości dziewcząt ostateczny wzrost. U chłopców najszybsze tempo wzrostu notuje się między 14 a 16 rokiem życia, ale dalszy przyrost długości ciała trwa aż do 19 roku życia, wobec czego chłopcy osiągają znacznie wyższy wzrost niż dziewczęta. Wszelkie dane i tabele obrazujące te procesy muszą być przyjmowane z pewnym zastrzeżeniem, gdyz w Polsce obserwuje się obecnie tendencję do ciągłego wzrostu długości i wagi ciała młodzieży, tak ze dane sprzed
10 lat mogą juz poważnie grzeszyć nieaktualnością. Z drugiej strony dane średnie nie odzwierciedlają szerokich wahań.  A przecież każdy wie z własnej obserwacji, że w klasie grupującej młodzież tego samego rocznika są dziewczęta c chłopcy bardzo różnego wzrostu.

Anastazja Maciejowska

Witaj na moim blogu modowym! Od dawna moda to moja pasja, chcę aby była tez sposobem na życie, dlatego założyłam tego bloga. Mam nadzieję, że moje wpisy Ci się spodobają i zostaniesz czytelnikiem na dłużej. Zapraszam gorąco do dyskusji w komentarzach i likowania na fb ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *