HIGIENA I PIELĘGNOWANIE RĄK

Ręce’) należą bez wątpienia do najważniejszych narządów człowieka. Jak wiadomo, za jedną z najważniejszych cech ludzkich uważa się zdolność do produkowania, stąd nawet alternatywna „socjologiczna” nazwa człowieka Homo faber obok zoologicznej Homo sapiens. Ręce są właśnie – obok mózgu – najważniejszym narządem pracującym człowieka. Ponadto ręka jest także narzędziem poruszania się, obcowania ze światem otaczającym, narządem zmysłów**), oraz narządem porozumiewania się między ludźmi, co wyraża się gestami i symbolami (wyciągnięta i uściśnięta dłoń na znak przyjaźni, zaciśnięta w pięść – na znak groźby i wrogości) Nawet w mowie codziennej stosuje się słowo „ręka” jako przenośnię, wyrażającą coś zupełnie niezbędnego: „Bez samochodu był jak bez ręki ’, „Zamojski był prawą ręką Batorego”. Mało tego: ręka jest powszechnie uznaną
’) Zwyczajowo „ręką” nazywa się całą kończynę górną, anatomicznie tylko nadgarstek, śródręcze i palca.  Głównym narządem dotyku są palce rąk. Wizytówką dbałości, kultury i higieriy: człowiek kulturalny, schludny, dobrze wychowany ma czyste i przyzwoicie utrzymane ręce (i nie trzyma 1 ich w kieszeniach). Nawet jeśli w związku ze swoim zawodem często i wykonuje prace brudzące, i zwłaszcza wtedy, musi zaraz po ich zakończeniu doprowadzić ręce do czystego i estetycznego wyglądu. Ale czystość rąk – | to nie wszystko. Istota pielęgnowania rąk polega na utrzymaniu ich także |. w zdrowiu i sprawności. I tutaj właśnie potrzebna jest znajomość budowy j rąk i szczególnych ich właściwości.

 

Anastazja Maciejowska

Witaj na moim blogu modowym! Od dawna moda to moja pasja, chcę aby była tez sposobem na życie, dlatego założyłam tego bloga. Mam nadzieję, że moje wpisy Ci się spodobają i zostaniesz czytelnikiem na dłużej. Zapraszam gorąco do dyskusji w komentarzach i likowania na fb ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *